در باره پایگاه                                                                                           

 

یادداشتی در سرآغاز راه اندازی مجدد پایگاه با طرح جدید

پایگاه برای مدتی حدود یک سال فعالیت کرد و از مهر ١٣٨٦ به سبب غفلت من از تمدید اشتراک فضا، مدتی معوق ماند. سبب امر، اشتغال جدی من به نگارش پایان نامه بود. هم اکنون به لطف خدا در آخرین روزهای همان سال دوباره راه اندازی می شود. در این مدت از دوست عزیزم هنرمند بزرگوار جناب آقای مهدی انوشیروانی خواستم یک لوگو برای آن طراحی کنند و خود نیز کوشیدم جلوۀ بیشتری به ظاهر سایت ببخشم. حاصل کار همین شد که ملاحظه میفرمایید. امیدوارم بتوانم به مرور، کیفیت آن را نیز بهبود بخشم و اصرار من به زیباتر شدن ظاهر آن، سبب غفلت از اصل کار نشود.

شاید اگر اصرار و تشویق دوستان بزرگوارم در سراسر کشور، دانشمندان معظم و استادان گرامیم، همکلاسیهای گذشته، همکاران کنونی، و البته دانشجویان و همدرسان عزیزم در دانشگاه آزادشهر نبود، این قدر خوشدل تن به کار نمی دادم. خدا را به سبب برخورداری از موهبت دوستی و آشنایی با همۀ این بزرگواران شاکرم و البته از یادکرد نام یکایک عزیزان به سبب اطالۀ کلام عذرخواهم. امیدوارم همچنان مرا از نظر لطف خویش بهرهمند سازند.

سرآخر، این چند صفحه ناقابل را که دستاورد جوش و خروشها، خون دل خوردنها، عشق ورزیدنها، عاشقانه کوشیدنها، و به یک تعبیر، معلمی کردنهای من است، به روح بزرگ، چشمهای مهربان و قلب دلسوز آرام جانم، پدر عزیزم، روانشاد آقای «علی اصغر خانی» پیشکش می کنم. باشد که با همان بزرگواری که ملازم یک عمر دلسوزانه معلمی کردنهایشان بود، این تحفه درویش را از کمترین شاگرد خویش به دیده قبول بنگرند.

اسفندماه ١٣٨٦ ـ آزادشهر

فرهنگ مهروش

 

یادداشتی بر تحریر دوم پایگاه

این پایگاه اطلاع رسانی در مهرماه ١٣٨٥ شمسی تأسیس شده است. هدف از تأسیس آن از یک سو اطلاع رسانی به دانشجویان گرامی در بارۀ شیوۀ تدریس، منابع درس، طبقه بندی مطالب و توضیح مفاهیم و هم ارتباط مستمر با ایشان، و از دیگر سو تبادل تجربیات تدریس با دیگر همکاران بزرگوار در دانشگاههای مختلف بوده است. اصلا بنا ندارم که این سایت، معرف همۀ ویژگیهای شخصیتی و تجربیات و آرمانهایم باشد. یک هدف کاملا مشخص دارم و آن، ایجاد زمینه ای برای رشد علمی خودم و در مرحلۀ بعدی دانشجویان الاهیاتی دانشگاه آزاد اسلامی آزادشهر است. رشد من به بهره گیری از تجربیات و دیدگاههای مراجعان وابسته است و رشد دانشجویان به پی گیری پیوندها و آشنایی با عرصۀ گستردۀ علم، مشارکت در بحثها و دل سپردن به اندیشه هایی که توسط دوستان دیگرشان مطرح شده است.

همۀ کارهای طراحی پایگاه، توسط خودم صورت گرفته است و کوشیده ام طراحی سایت حدالامکان ساده و بیپیرایه درآید. معتقدم یک پایگاه اطلاع رسانی علمی نباید به زرق و برق بیالاید. مهم آن است که بتواند نیازهای علمی کاربران را با بهترین سطح دقت برآورده سازد، و امیدوارم چنین باشد. به هر روی، از راهنماییهای برخی دوستان همچون نمایندۀ محترم گلستان هاست در شهرستان گنبد کاووس، جناب آقای آجودانی، و هم دوست گرامیم جناب آقای مهدی ظهوریان، دانشجوی محترم کارشناسی ارشد پیوستۀ دانشگاه امام صادق (ع) بسیار بهره مند شدهام و در همین جا از لطف این هر دو بزرگوار سپاسگزارم. جا دارد همین جا سپاس خویش را از دوستان بزرگوار و سروران عزیزم جناب آقایان عادل عندلیبی، مرتضی بکی حسکویی، اکبر چنانی، محسن صفاجو، عباس خسروی فارسانی، و کیانوش مقدم، که بنده را با پیشنهادها و انتقادهای سازندۀ خویش مرهون منت ساختند، ابراز دارم.

در طرح کنونی این پایگاه که به لطف خدا از آغاز اسفندماه ١٣٨٥ قابل دسترسی خواهد بود، پیوندهایی مفید به برخی کتابخانه ها، کاتالوگها، دائرةالمعارفها و مانند آنها افزوده گردیده است. امیدوارم بتوانم به مرور، لینکهای این پایگاه را به پایگاههای مفید برای دانشجویان رشتۀ الاهیات افزایش دهم؛ آن سان که مراجعه بدان بتواند یک دانشجوی علاقه مند دورۀ کارشناسی را با روش تحقیق، روش تحصیل، و با منابع دیجیتالی آشناتر سازد.

بجز این پیوندها، برخی نوشته های من در بارۀ تجربیات تدریسم نیز جایی برای خود پیدا کرده است. هدف از قرار دادن آنها در این پایگاه، تبادل تجربیات با همکاران گرامی و هم، دانشجویانی است که چه بسا خود ضمن تحصیل جای دیگری معلم هم باشند، یا به زودی بدین کسوت مقدس درآیند. عشق می ورزم و امـّید که صاحبان این فن شریف، با برخورداری از وجدان کاری و انضباط اجتماعی ـ به تعبیر مقام معظم رهبری ـ تحول فرهنگی عظیمی را در کشور عزیز اسلامیمان موجب شوند.

 گاهنوشت «تأملات و تألمات»، و آوردگاه ادبی «با محرمان خلوت انس» در بردارندۀ نوشتارهای خود من خواهد بود. انگیزۀ نگارش گاهنوشت، در میان نهادن برخی نکته ها و تجربیات جالب با دانشجویان و همکاران است و نگارش «با محرمان خلوت انس»، قرار است مرا به عمق تنهاییهای ادبیم بکشاند و انگیزه ای باشد، برای آن که پیوند روح و جان خویش با ادب فارسی را هر چه بیشتر دامن زنم.

افزون بر اینها کوشیده ام در پایگاه خویش فضایی برای تلاش دانشجویانم فراهم کنم و به آنها نیز میدان دهم پا به پای من برای بالیدن این پایگاه بکوشند. بی تردید اگر خودم یک دانشجو بودم، سراغ گرفتن از پایگاهی را که خود، نقشی در آن داشته ام، بیشتر می پسندیدم. تأملات دانشجویان، پرسش و پاسخ با آنها و آثار برتر دانشجویی به همین منظور در پایگاه گنجیده اند.

پیوندهای جدید، از این پس به مدت یک هفته با زمینه ای متفاوت از اصل صفحه نمایان خواهند شد تا علاقهمندان بتوانند آنها را آسانتر بیابند. برخی عنوانها از نوشتارهای خودم نیز ممکن است در پایگاه دیده شوند که هنوز به جایی پیوند نخوردهاند. اینها به لطف خدا در گذر زمان تکمیل خواهند شد. هدف از گنجاندن عنوان بدون پیوند، نشان دادن دغدغۀ من در آن زمینۀ خاص بوده است.

مزید توفیق همۀ عزیزان را از خدای متعال خواستارم.

فرهنگ مهروش

اسفندماه ١٣٨٥ش ـ گنبد کاووس

راهنمای پایگاه آخرین صفحات به روز شده