مسیر: برنامۀ آموزشی و پژوهشی من/ صفحۀ پژوهش/ شیوۀ تایپ نیم فاصله در ورد

 

چگونه نیم فاصله را

در نرمافزار

word

تایپ کنیم؟

 

آموزش کاربرد انواع فواصل در تایپ

(شیوۀ تایپ صحیح فاصله ها میان کلمات)

 

 

الف) آموزش تایپ نیم فاصله

در زبان فارسی، کاربرد فاصلهها میان کلمات مهم است و قواعد خاصی دارد. حتی در غیر فارسی نیز فاصله، نیمفاصله، فاصلۀ بدون شکست و امثال آن خیلی کاربرد پیدا میکنند. برخی تایپیستها، بهویژه کسانی که تایپ پایاننامههای دانشجویی را انجام میدهند، از آگاهی کافی برخوردار نیستند. در میان دانشجویان هم آنها که خودشان تایپ پایان نامه و مقالات علمی را عهدهدار میشوند، تایپ نیم فاصله و برخی کاراکترهای دیگر از این دست، مشکلآفرین میشود. گاه از روشهایی خطا، مثل تایپ تعداد زیادی اسپیس بین دو کلمه بهره میگیرند، یا گاه از درج نیم فاصله بهکل صرف نظر میکنند. حتی خود من در این صفحه به خاطر آن که علاقهمندان به درج نیم فاصله بتوانند مطلب مرا در موتورهای جستجو بیابند، مجبور شدهام در بین برخی اجزای کلمات کلیدی، نیم فاصله را درج نکنم!

 

 

 

توجه:

این توضیحات بر اساس:

Word 2003

و

word xp

داده شده است؛ ولی به‌سادگی در

Word 2007

هم عملی است.

 

 

 

 

1.  در نرم افزار ورد، به منوی اینسرت بروید. در این منو، زیرمنوی سیمبُل را باز کنید.

Insert\Symbol...

 

3.  مطابق شکل، در پنجرۀ سیمبل، دو تـَب وجود دارد؛ یکی سیمبلز، و دیگری اسپشیال کاراکترز. روی تب اسپشیال کاراکترز کلیک می‌کنیم. معمولا باز شدن کامل این صفحه و ظاهر شدن نوشته‌های وسطش، چند ثانیه‌ای طول می‌کشد. صبر کنید.

4.   مطابق شکل زیر، نیم فاصله را در فهرست کاراکترهای ویژه برمی‌گزینیم. نام آن در این فهرست، «نو ویدث، آپشنال بریک» است:

 

5.  اکنون با کلیک روی «شرتکات کی»،  برای این کاراکتر، در صفحه کلید خود کلیدی را تعریف می‌کنیم. من کنترل به اضافۀ اسپیس را گذاشته‌ام. شما نیز اگر چنین کنید شاید آسوده‌تر باشید. برای این کار، بعد از کلیک روی شرتکات کی ـ که در پایین صفحۀ فوق دیده می‌شود ـ این صفحه باز خواهد شد:

 

 

6.  در کادری که بالای آن جملۀ «پرس نیو شرتکات کی» نوشته شده است، کلید میانبر مورد نظر خود، مثلا کنترل و اسپیس را وارد می‌کنیم. سپس دکمۀ «أساین» را می‌زنیم و پنجره را می‌بندیم. دیگر می‌توانیم آسوده کلماتی مثل می‌خورم، به‌خوبی، زده‌ای، کرده‌اند، و... را ـ که در بین اجزای خود نیازمند درج نیم‌فاصله هستند ـ تایپ کنیم.

 

لطفا در صورت وجود هر گونه مشکل، از طریق بخش «ارتباط با من»، مشکل خود را مطرح کنید و راه حل را جویا شوید.

 

ب) آموزش تایپ انواع دیگر فواصل و شکست کلمات در نرم افزار وُرد

بجز نیم فاصله، برخی دیگر از انواع فاصله‌ها بیان کلمات هستند که می‌توانند خیلی برای حروف چینی و تایپ حرفه‌ای مفید واقع شوند.

یکم: گاهی به هر دلیل می‌خواهیم بین دو کلمه فاصله باشد، اما هر دو در یک خط و کنار هم قرار بگیرند، نه این که نیمی از عبارت ما در یک خط و نیمی در خط بعد بیفتد. مثلا تایپ کرده‌ایم «پیامبر اکرم (ص)» و دیده‌ایم که علامت اختصاری «(ص)» در خط بعد واقع شده است. برای این منظور، بین دو کلمه به جای اسپیس، دکمۀ شیفت و کنترل و اسپیس را همزمان فشار می‌دهیم.

دوم: گاهی می‌خواهیم بین دو کلمه خط فاصله بگذاریم. خیلی از افراد به جای درج خط فاصله از علامت ریاضی منها (-) استفاده می‌کنند که بالای خط واقع می‌شود. درست آن است که با فشردن همزمان دکمۀ شیفت و «ت»، کاراکتر خط فاصلۀ فارسی را درست حروف‌چینی کنیم.

سوم: در همان صفحۀ اسپشیال کاراکترز، برخی کاراکترهای دیگر هم هست که اگر دوستان سعی کنند آشنا شوند، گاه خیلی مفید خواهد بود.

 

راهنمای پایگاه آخرین صفحات به روز شده